Krokoměry

Krokoměr je zařízení, které slouží k měření počtu kroků a na základě zadané délky kroku i vzdálenosti. První typy krokoměrů používali mechanický princip, kdy kulička v pouzdře spojovala při pohybu kontakty a vzniklé impulsy byly elektronicky vyhodnoceny a zobrazeny na displeji. Tento princip byl levný a výrobně jednoduchý, ale nedával příliš dobré výsledky. Docházelo k započítání falešných kroků a výsledky obzvláště při delších trasách byly zkreslené. V současné době se používá především princip 3D akcelerometrů vyrobených technologií MEMS nebo přímo GPS záznamníků, které umožňují přesný záznam trasy. U obou typů je obvykle možné data zpracovat na počítači. V poslední době lze také (často zcela zdarma) stáhnout aplikaci do chytrého  mobilního telefonu, který může sloužit jako výkonný krokoměr (moderní telefony mají obvykle akcelerometr již vestavěný).  i GPS záznamník. Další možností je použití některého z chytrých náramků, které se dají bezdrátově připojit přes bluetooth k mobilnímu telefonu nebo počítači, pro zpracování naměřených dat.

Autonomní krokoměry s akcelerometrem

Typickým zástupcem jednoduchého samostatného krokoměru s akcelerometrem je krokoměr s 3D senzorem P084C .

Jednoduchý krokoměr

Jednoduchý krokoměr

Na základě naměřených hodnot tento krokoměr zobrazuje spálené kalorie a ušlou vzdálenost. Do paměti se ukládají naměřené hodnoty za posledních 7 dnů.

Lepším zařízením je tento krokoměr, který má paměť až na 14 dní a navíc umožňuje stáhnout data do počítače prostřednictvím USB kabelu, který je součástí dodávky.

Krokoměr BEURER AS 50

Krokoměr BEURER AS 50 s možností stažení naměřených dat do počítače

Fitness záznamníky GPS

Výhodou použití GPS je přesný záznam trasy. Po stažení do Vašeho počítače / Google Earth můžete přesně vizualizovat prošlou trasu. Přístrojem v této kategorii je například Sport tester GPS MULTI NAV 3 nebo OUTDOOR CYKLOCOMPUTER S GPS HOLUX GPSPORT 260 PRO . Oba tyto přístro mají navíc hrudní pás pro záznam tepové frekvence. Hrudní pás nemusíte pochopitelně využívat.

GPS cyklo počítač

Cyklopočítač s GPS, který je použitelný i pro pěší turistiku.

Jak vypadá vizualizace cesty po stažení dat je vidět na následujícím obrázku.

Ukázka zobrazení prošlé cesty po stažení dat z GPS krokoměru

Ukázka zobrazení prošlé cesty po stažení dat z GPS krokoměru

Krokoměry / GPS záznamníky pro použití na chytrém mobilním telefonu

Na Google Play je řada aplikací pro Váš mobilní telefon s nadroidem – krokoměry pro Android. Řada z nich je zdarma ke stažení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *