Sirénka s UM3561 – policie, hasiči, sanitka a kulomet

V nabídce internetového obchodu Půhy.cz se objevil integrovaný obvod, který byl ve své době velmi populární a stále je součástí celé řady hraček nebo alarmů. UM3561, někdy je také označovaný UM3561A, je generátor zvuku sirén a zvuku kulometu. Pokud si chcete postavit jednoduchou sirénku s minimem součástek, je tento obvod jasná volba.

Uvedený integrovaný obvod se vyrábí v pouzdře DIP 8 a standardně ke své funkci potřebuje jen rezistor pro nastavení frekvence oscilátoru (jeho změnou můžete měnit „rychlost“ sirén) a PIEZO reproduktor. Pokud by jste chtěli použít standardní reproduktor s impedancí 8 Ohm, budete potřebovat ještě tranzistor a rezistor pro posílení výstupu.

Schema zapojení je opravdu jednoduché:

Jednoduchá sirénka s UM3561

UM3561 schema zapojení

Jako tranzistor pro posílení výstupu vyhoví běžný NPN, například BC547 a hodnota rezistoru R2 je 10k. Rezistor mezi vývody OSC1 a OSC 2 R1 výrobce doporučuje kolem 300k. Můžete s ním experimentovat a měnit tak výsledný zvuk.

Nezapomeňte, že napájení obvodu je 3V, nepřipojujte ho tedy na vyšší napětí. Možností je oddělit napájení obvodu rezistorem a stabilizovat ho zenerovou diodou 3V a plné napájecí napětí použít pouze pro reproduktor – jak je vidět například zde.

Tento obvod umožňuje jednoduchou stavbu sirénky pro dětské hračky nebo alarmy.

Alternativy

Alternativní obvody, které by s tak malým počtem součástek umožnili generovat zvuky sirén mohou být například UTC 1607 nebo UTC1616, případně další z této řady, ale ty nejsou moc běžné a navíc neumožňují přepínat typy sirén, ale střídají je stále do kola, což asi není v našich končinách žádoucí.

Další možností jak generovat libovolnou sirénu je použití Arduina. Například zde je jednoduchý příklad sirény s Arduinem. Pro jednoduché a rychlé sestavení ale zůstává UM3561 jako nepřekonatelná možnost.

V odkazech pod článkem naleznete i odkaz na pěknou konstrukci s posíleným výstupem a navrženým plošným spojem.

Odkazy

Koupit UM3561 na Půhy.cz

datasheet obvodu

základní schema zapojení

siréna s posíleným výstupem

PIR čidlo ST02A místo vypínače- dvouvodičový

Toto PIR čidlo, které je určené k instalaci místo vypínače. Dosah čidla je 7m. Časové zpoždění je nastavitelné mezi 10s a 7min. Detekční úhel je 160°.

Fanfára Sinustec BigBlast, 12 V

Tato hlasitá fanfára (až 118dB) SinusTec BigBlast s dvěma klaksony vyniká dlouhou životností díky bezúdržbovému kompresoru.Další výhodou je snadná a bezpečná montáž. Je odolná povětrnostním podmínkám.

Svítilna LED 5W ,čelovka ZT-6522, napájení 3xAA

Tato čelovka ZT-6522 je vybavena funkcí zoom. Uživatel může volit ze dvou stupňů intenzity, a to 500lm/1300A nebo 100lm/300A. Při volbě výkonnějšího stupně je dosvit až 150m.

PIR senzor (pohybové čidlo) ST09 – černá (LX39)

Toto pohybové čidlo ST09 v černé barvě Vám pomůže ušetřit energie díky citlivé detekci pohybu s pomocí infračervených paprsků. Výhodou tohoto přístroje je široké detekční pole. Rozlišuje denní a noční osvětlení.

ES75i – modem včetně antény, zdroje a kabelů

Tento kvalitní modem Siemens ES75i je dodáván v sadě s napájecím zdrojem, anténou, sériovým kabelem a USB kabelem. Je připraven k okamžitému nasazení. Je vybaven technologií GPRS a EDGE.

UV Tester bankovek + LED svítilna

Tato kompaktní UV lampa s rozměry 16x6x2cm je vhodná pro kontrolu bankovek, dokumentů, pasů a dalších cenností vybavených speciálními znaky, které jsou viditelné pouze pod UV světlem. Tester je vybaven také svítilnou pro snadnou kontrolu vodoznaku a bezpečnostních vláken,

Detektor kovů s rezonanční cívkou CT900

Pomocí tohoto detektoru kovů můžete začít objevovat cennosti ve Vašem okolí či na dovolené. Nejefektivněji funguje mezi vzdálenostmi 5 až 30cm. Jeho výhodou je skladnost, na výšku nepřesahuje 40cm. Ideální pro začínající lovce pokladů.

Multimetr MASTECH MY64N

Multimetr od firmy Mastech ve verzi MY64 je vhodný jak pro profesionální použití, tak i pro domácí kutily. Multimetr je vybaven všemi běžnými funkcemi a disponuje teplotní sondou v balení. Práce s tímto multimetrem je ulehčena díky přehlednému a velkému displeji.

Pájecí stanice ZD-931 (LS-450)

Tato pájecí stanice přehledně zobrazuje nastavenou a skutečnou teplotu na přehledném LCD displeji. Mezi hlavní výhody patří extrémně krátká doba nahřátí, snadná výměna hrotu či neklouzavá rukojeť s pryžovým povlakem. Je vybavena tlačítkem ON/OFF a UP/DOWN regulací teploty.