Měniče napětí – potřebujete 230V ve vašem autě?

S nastávajícím létem jistě budete potřebovat síťové napětí i v oblastech, kde není zavedena elektřina. Pro takové situace jsou určeny naše měniče napětí. V naší nabídce naleznete širokou paletu měničů napětí, které můžete použít ve vašem automobilu pro vytvoření napětí 230V – lze tak používat spotřebiče, které jsou odkázány na síťové napětí i kdykoliv na cestách nebo na chatě bez elektrické přípojky. Nabízíme jak měniče 12V na 230V, tak měniče z 24V na 230V pro nákladní automobily. Specialitou jsou potom měniče 24 / 12V pro vytvoření napájecího napětí 12V v nákladních automobilech. Zajímavou alternativou jsou DC/DC měniče pro napájení notebooků z automobilové zásuvky.

Jak vybrat správný měnič?

Hlavním parametrem měniče je trvalý výstupní výkon a tvar průběhu výstupního napětí. Většina přístrojů se spokojí s výstupním napětím trapézového tvaru (modifikovaná sinusovka). Některé citlivé přístroje je nutno napájet z měniče s čistým sinusovým výkonem. Obecně platí, že měniče s čistým sinusovým výstupem jsou dražší – na druhou stranu poskytují precizní výstupní napětí s čistým sinusovým průběhem a méně ruší.  Lze z nich tedy napájet i citlivou měřicí techniku nebo dokonce lékařské přístroje. Měniče s průběhem výstupního napětí označované jako „trapézové“ nebo „modifikovaná sinusovka“ jsou obvykle levnější a pro většinu aplikací jsou zcela dostatečné. Na druhou stranu díky hranám v průběhu výstupního napětí více ruší. Lze z nich napájet většinu  spotřební elektroniky, od odporové zátěže až po  zařízení s transformátory a spínanými zdroji. Pro citlivou měřicí techniku, radiostanice nebo lékařské přístroje však raději zvolte měnič s čístým sinusovým výstupem.

h_g884

Nejprodávanější měnič 12/230V s trvalým výkonem 500W dostupný zde za cenu 1590,- Kč s DPH

Na stránkách našeho elektronického obchodu naleznete široký výběr měničů napětí jak s čistým sinusovým výstupem, tak s výstupem typu „modifikovaná sinusovka“. Novinkou v našem sortimentu jsou pak špičkove měniče s čistým sinusovým výstupem, vysokou účinností a výkonem až 2000W trvale.

Většina zákazníků však vystačí s menším výkonem měniče, nejoblíbenější jsou měniče s výkonem kolem 500W:

Při výběru měniče je třeba dbát především na následující parametry

  • součet celkového  výkonu připojených spotřebičů by měl být stejný nebo meší než deklarovaný trvalý výkon měniče
  • požadavky na tvar výstupního napětí měniče
  • špičkový odběr přístrojů při zapnutí musí být menší nebo stejný jako uváděné špičkové zatížení měniče (pozor především u ledniček a zařízení s motory – při zapnutí mohou odebírat až několika násobek nominálního příkonu).
  • vstupní napětí 12 nebo 24V
  • rozměry měniče

menic_100W

Měnič napětí 12V/230V 100/150W CZ modifikovaná sinusovkamenic1000


Výkonný měnič napětí 12V/230V 1000W CZ – modifikovaná sinusovka

Jak připojit měnič?

Měnič se připojuje obvykle pomocí zásuvky zapalovače v automobilu nebo krokosvorkami přímo na baterii. Výkonové měniče nad 600W mívají připojení pomocí šroubových svorek a jsou určeny spíše pro pevnou instalaci vzhledem k velkému průřezu vodičů pro přivedení napájecího napětí 12 nebo 24V.

P1120392 (Medium) (2)

Poctivé vnitřní provedení tohoto měniče.

Měniče pro použití s notebooky v autě

Určitě se Vám někdy stalo, že jste v autě potřebovali dobíjet notebook. V takovém případě není moc výhodné používat měnič 12 / 230V a do něj připojit zdroj notebooku, který napětí převede zpět na nižší hodnotu, např. 18V. Účinost takového dvojnásobného převodu je nízká. Řešením je v tomto případě použít spínaný měnič určený přímo pro napájení notebooků z 12V s nastavitelným výstupním napětím a sadou konektorů pro všechny typy notebooků. Tento měnič naleznete v naší nabídce ve dvou variantách – s výstupním proudem do 3,5A nebo s výstupním proudem do 5A (respektive 6A pro napětí 15 – 20V DC) . Potřebný proud zjistíte na štítku zdroje notebooku. Pochopitelně tyto měniče je možné použít i pro jiná zařízení než notebooky. Díky klíčem přepínatelnému výstupnímu napětí se nemusíte bát změny výstupního napětí za provozu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *