GSM spínač GS300 – GSM sluha v novém (dálkově ovládaná GSM zásuvka)

Už se vám někdy stalo, že jste přijeli do promrzlé chalupy, „kousl“ se vám vzdálený server nebo jste jen prostě chtěli ovládat libovolný spotřebič ze svého mobilu? Pokud ano, mohlo by vás zajímat zařízení, které umožňuje jednoduché ovládání spotřebičů z mobilního telefonu – GSM spínač . Někdy je znám pod označením GSM sluha , GSM zásuvka nebo také GSM relé . Umožňuje ovládat přes SMS nebo prozvoněním připojený spotřebič, resetovat počítače nebo wifi přístupové body, vzdáleně měřit teplotu, fungovat jako termostat a v nové verzi navíc i jako jednoduchý alarm.
GSM spínač je jedním z řady inteligentních zásuvek – jedná se o „krabičku“, kterou připojíte do elektické zásuvky ve zdi a do zásuvky na GSM spínači připojíte spotřebič, který chcete ovládat mobilním telefonem (topení, lampičku, počítač … ) – zapojení tedy zvládnete velmi jednoduše.
GSM spínač se dodává v balení po 1ks – v papírové krabici s přebalem. V balení naleznete samotný GSM spínač a manuál v českém jazyce. V přehledném manuálu jsou podrobně popsané veškeré funkce GSM spínače a možnosti jeho nastavení. Na tomto místě je třeba zmínit, že i samotné nastavování zařízení probíhá pomocí SMS v českém jazyce. Na přání je však možno dodat i anglickou verzi. Základní příkazy, jak se dočtete dále, jsou tak jednoduché, že si je můžete lehce zapamatovat. Pojďme se podívat jaké možnosti nám tato dálkově ovládaná GSM zásuvka nabízí.

Na čelním panelu naleznete kromě samotné výstupní zásuvky tři LED diody – červená signalizuje napájení, zelená připojení externího čidla a žlutá stav zásuvky (výstupního relé).

Video ukazuje obsah balení GSM spínače

Před zapojením GSM spínače do elektrické zásuvky je třeba vložit SIM kartu. Zde je třeba dát pozor na to, aby na SIM kartě byl vypnutý PIN kód . Vypnutí kontroly PIN kódu můžete nastavit vložením SIM do libovolného telefonu (např. pro mobilní telefony NOKIA platí následující menu: NASTAVENÍ – NASTAVENÍ ZABEZPEČENÍ – POŽADOVAT PIN KÓD a zde zvolíme VYPNUTO – menu se může pochopitelně poněkud lišit v závislosti na typu telefonu. Po úspěšném zasunutí SIM karty s vypnutým PINem do „šachty“ na GSM spínači můžeme zařízení zapojit do elektrické zásuvky.

GSM spínač GS300 obsahuje dále teplotní čidlo, vstupní a výstupní konektory JACK, jako další vstup + výstup a mikrofon pro odposlech prostoru.

Během prvních deseti minut po připojení k napájení, lze provést některé nastavení parametrů zařízení – jedná se o ochranu před úmyslným nebo chybným překonfigurováním GSM spínače za běžného provozu.

Tovární nastavení GSM spínače

GSM spínač je z výroby nastaven tak, že když ho připojíte do elektrické zásuvky, můžete ho začít okamžitě používat. Nastavení jednotlivých funkcí je v následujícím přehledu:

  • ovládání prozvoněním je vypnuto
  • doba vypnutí při zaslání příkazu RESTART – 10 sec (po zaslání příkazu RESTART se výstup na 10sec vypne a poté zase zapne – provede se restart připojeného zařízení)
  • ovládání výstupní zásuvky – příkazy ZAPNI + VYPNI bez nastavení zabezpečení

V praxi to znamená, že pokud GSM spínači zašlete SMS s textem VYPNI nebo ZAPNI- prostě vypne a zapne výstupní zásuvku.

Ukázka funkce GSM spínače

Odkazy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>